Zielona Szkoła - dzień drugi
Dzisiejszy dzień obfitował w wiele wrażeń. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy bowiem na wycieczkę do Trójmiasta.
Najpierw podjechaliśmy autobusem pod Stocznię Gdańską. Przewodnik opowiedział o tym, jak wyglądało życie podczas stanu wojennego. Dowiedzieliśmy się, że trudno było wówczas zdobyć różne rzeczy: jedzenie, ubrania i zabawki. Pokazał nam również tzw. kartki żywnościowe, dzięki którym co miesiąc ludzie mogli kupować potrzebne im produkty.
Następnie udaliśmy się do Sopotu. Główną atrakcją tego miasta jest najdłuższe nad Morzem Bałtyckim molo, którego długość wynosi ponad 0,5 km, a część spacerowa to blisko 500 metrów. Przy jego głowicy znajduje się przystań morska. Przespacerowaliśmy się także główną ulicą Sopotu i obejrzeliśmy Krzywy Domek.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Gdynia oraz największa atrakcja - cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie, m.in. polski niszczyciel "ORP Błyskawica", "Dar Młodzieży" oraz najsłynniejszy polski trzymasztowy żaglowiec szkolny "Dar Pomorza", na którego pokład weszliśmy. Wędrówkę po statku rozpoczęliśmy od wysłuchania jego historii, a następnie przechodziliśmy kolejno przez najciekawsze pomieszczenia: międzypokład (gdzie mieszkali praktykanci), maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną, kuchnię oraz górne pokłady.
Potem zwiedziliśmy Katedrę w Oliwie oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego. Oliwskie organy są słynne na całym świecie, a ich brzmienie przyciąga tysiące słuchaczy. Następnie poszliśmy na spacer po Parku Oliwskim i podziwialiśmy bogactwo egzotycznych roślin w Palmiarni.
Kolejnym punktem zwiedzania był Gdańsk. Udaliśmy się na Starówkę, gdzie przewodnik opowiedział nam historię tego miasta. Zobaczyliśmy m.in. Długie Pobrzeże z Żurawiem, Złotą Bramę, ulicę Długi Targ wraz ze słynną fontanną Neptuna. Po przerwie na gofra, lody i pamiątki udaliśmy się w drogę powrotną do naszego ośrodka ,,Wiking". Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.